Výhody a nevýhody exkluzivní smlouvy

Už jste slyšeli o principu uzavírání takzvaných exkluzivních smluv s realitní kanceláří? Pokud jste o něm nečetli v médiích nebo na internetu, možná vás informovali vaši přátelé žijící v zahraničí, protože v mnoha zemích je exkluzivní smlouva při prodeji nemovitosti běžnou praxí. V Česku je to spíše výjimka. Proč tomu tak je?

handshake-440959_1280

Co je to exkluzivní smlouva?

Abychom si na tuto otázku odpověděli, je nutné nejdříve vysvětlit, co exkluzivní smlouva je. Holá definice bez jakéhokoli zabarvení zní takto: je to smlouva o výhradním zastoupení při prodeji nemovitosti. Je v ní jasně řečeno, že prodejce dosud neuzavřel a ani neuzavře zprostředkovatelskou smlouvu s jinou kanceláří za doby trvání této smlouvy – a to pod hrozbou pokuty. Exkluzivní smlouva neplatí na neurčito – naopak, je uzavírána na omezený časový interval. Doba platnosti musí být ve smlouvě také uvedena.

Důvěryhodnost nabídky

Už z toho může být patrné, proč Češi takovéto dohodě nevěří. Prodej nemovitosti je pro většinu citlivé téma, už jen způsob prodeje s pomocí realitních kanceláří je pro mnohé nepřijatelný. Argumentují nedůvěryhodností realitních kanceláří obecně. Aby se navíc podepsala exkluzivní smlouva, která prodejce zaváže prodat nemovitost výhradně prostřednictvím vybrané realitní kanceláře a nikoli jinak, nad tím bude většina jen kroutit hlavou. Má něco takového logiku?

signature-962358_960_720

Vězte, že ano, exkluzivní smlouva má řadu výhod. Vaše nabídka díky této smlouvě získává na důvěryhodnosti. Je totiž běžné, že nabídka nepojištěná takovouto dohodou se začne internetem nebo jinými způsoby šířit závratnou rychlostí. Váš dům nebo pozemek se rázem objeví v poli nabídek celé řady realitních kanceláří. Fotografie a možná i doplňující popisek zůstanou stejné, cena se ale změní. Někde bude o půl milionu korun vyšší, někde o půl milionu korun nižší. Potenciální kupci si této okolnosti nemohou nevšimnout. Vždyť chtějí investovat vysokou částku do nákupu nemovitosti, tak je pochopitelné, že si chtějí prohlédnout všechny dostupné nabídky. Cenový rozdíl též nemovitosti je ale vyvede z míry. Které částce tedy mají věřit? Nakonec třeba i nabídku ignorují, protože je napadne: “Ten dům je celkem pěkný, ale proč je jeho cena pokaždé jinak? Tato nabídka působí dost podezřele.”

Pozor na volbu realitní kanceláře

Vyberete-li jedinou kancelář (spolehlivou a kvalitní), tento problém vás nemusí tížit. Nabídka tak bude jediná. Propagace vaší nemovitosti bude díky tomu velmi přehledná a pro vás coby prodejce velmi snadno kontrolovatelná. Vše můžete strategicky hlídat a průběžně komunikovat společně se svým makléřem. A kromě toho, realitní kancelář by se měla u takových nabídek dvojnásob snažit, aby klientovo rozhodnutí uzavřít exkluzivní smlouvu bylo odměněno rychlým a úspěšným prodejem do těch správných rukou.

couple

Negativa?

Bohužel i exkluzivní smlouva má své mouchy. Výběr realitky musí být učiněn obezřetně a uváženě tak, aby vybraná realitní kancelář měla trh pokrytý co nejvíce. Další nevýhoda je ta, že coby majitel nemovitosti máte svázané ruce. Musíte spoléhat na schopnosti realitní kanceláře, protože pokud po podpisu smlouvy a zveřejnění nabídky přijde za vámi soused a řekne, že by to od vás koupil, vyhovět mu nemůžete. Leda by to koupil skrz zmíněnou realitku a pak tedy z kupní sumy část připadne kanceláři jako provize.

A abychom nezapomněli – je zde riziko oklamání majitele ze strany RK. To je ovšem riziko spojené s nedostatečným seznámením s pravidly prodeje. Vše totiž musí být pečlivě popsáno ve smlouvě. A pro exkluzivní smlouvu platí to stejné, jako pro všechny smlouvy obecně – je důležité si ji před podepsáním pořádně pročíst!

6424464061_de9d36f647_b

Jaké jsou výhody a nevýhody exkluzivní smlouvy?

Výhody

 1. Svého makléře znáte, pravidelně s Vámi komunikuje.
 2. Jedna kvalitní a profesionální prezentace.
 3. Větší propagace má za cíl rychlejší prodej.
 4. Jedna cena a jasné podmínky koupě (stanoví se jedna cena nemovitosti, nemanipuluje se s ní).
 5. Máte přehled o tom, s kým jednáte a co se děje s vaší nemovitostí.
 6. Uzavřením výhradní smlouvy zmocňuje prodávající realitní kancelář k výhradnímu zastupování při prodeji nemovitosti – vlastníka nemovitosti tedy zastupuje pouze jedna realitní kancelář.
 7. Nemovitost nabízená jednou realitní kanceláří působí věrohodněji.
 8. Větší propagace nemovitosti na úkor jiných nabídek.
 9. Na velkých realitních serverech se nebude vaše nabídka zobrazovat potenciálním kupcům několikrát a pokaždé s jinou cenou (podle toho, kdo ji tam zadal).
 10. Vysoká důvěryhodnost nabídky (velký zájem potenciálních kupujících).

Nevýhody

 1. Méně potenciálních zájemců, jedna realitní kancelář nemusí pokrýt celý trh.
 2. Máte "svázané ruce" v době, na niž je exkluzivita uzavřena (najdete-li si sami kupujícího, máte smůlu, nemovitost nemůžete prodat sami po dobu trvání smlouvy).
 3. Kdo si pečlivě neprostuduje smlouvu, může naletět.
 4. Problematické odstoupení od smlouvy v případě, že se makléř prodeji nemovitosti dostatečně nevěnuje.
 5. Vysoké provize z prodeje pro RK.

Sdílejte tento článek se svými přáteli a společně bojujme proti nepoctivým realitním makléřům!

Máte zájem o naše další služby?

+420 734 799 444

allinclusive@century21.cz